LT3970EDDB-3.3#TRPBF
ZhongHao Industry Limited
Contact Now
LT3970EDDB-3.3#TRPBF
  • 1
Product Category : Switching Voltage Regulators
Synchronous Rectifier : No
Mounting Type : Surface Mount
Output Configuration : Positive
Manufacturer : Linear Technology/Analog Devices
Minimum Quantity : 2500
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Min) : 4.2V
Function : Step-Down
Topology : Buck
Supplier Device Package : 10-DFN (3x2)
Part Status : Active
Packaging : Tape & Reel (TR)
Voltage - Output (Max) : -
Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed
Current - Output : 535mA (Switch)
Frequency - Switching : 200kHz ~ 2.25MHz
Voltage - Output (Min/Fixed) : 3.3V
Package / Case : 10-WFDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max) : 40V
Series : -
Description : IC REG BUCK 3.3V 535MA 10DFN